Онлайн-кредити і ... шахраї
Як захищатися від "липових" кредитів?
Потреба в онлайн-кредитах на карту серед населення і більш лояльна процедура їх оформлення в МФО, ніж у банку, призводить до можливості шахрайства і найчастіше за допомогою чужих персональних даних. Що ж потрібно знати, щоб уникнути морального пресингу колекторів і судових розглядів, якщо ви стали жертвою зловмисника і на ваше ім'я оформлено кредит?
Витік персональних даних Не секрет, що попри закон України "Про захист персональних даних" (від 01.06.2010 №2297-VI), який передбачає згоду суб'єкта на використання і поширення його даних, на практиці їх безпека достатньо відносна. Витік досьє громадян з електронних мереж і баз різних установ та їх нелегальний продаж – основні причини фінансового онлайн-шахрайства, причому обманюють як кредитора, так і рядового споживача.
Активна позиція МФО Наскільки ж просто шахраям обдурити МФО та отримати позику? На думку Олега Кузьмінова, директора компанії Money4You, МФО займають активну позицію в питаннях запобігання онлайн-шахрайства: "Дійсно, спроби подати заявку та оформити онлайн-кредит в Money4You на іншу особу мали місце, однак сучасна система скорингу даних заявника, професіоналізм співробітників і служби безпеки компанії успішно препиняли подібні дії. Піклуючись про зниження ризиків, компанія постійно вдосконалює як алгоритми аналізу і верифікації даних клієнтів, так і відбір, і навчання своїх кадрів, посилюючи політику внутрішньої безпеки. При спробі цілеспрямованого обману нові фінтех-моделі здатні розпізнати підробку і навіть випадкова помилка призводить до відмови в кредитуванні".
Таким чином, боротьба з явищем онлайн-шахрайства важлива як для МФО (знижується ризик неповернення виданих позик), так і для сумлінного позичальника, оскільки безпосередньо впливає на його кредитну історію, умови позики та захищає від проблем з законом.
Наскільки надійна верифікація позичальника в МФО?
Процедура оформлення та видачі онлайн-кредиту в МФО дійсно більш лояльна, ніж у банку. Однак вже на етапі подачі заявки інформація про позичальника піддається багаторівневій перевірці за багатьма параметрами. Зіставляються дані паспорта, ІПН, банківської карти, кредитної історії, електронної пошти, номера телефону і місцеперебування претендента (завдяки співпраці з операторами мобільного зв’язку), профілів в соцмережах і т.д.
Найбільш надійним вважається онлайн-верифікація особистості за допомогою сервісу BankID (через банк, в якому клієнт обслуговується; за допомогою електронного цифрового підпису та ID card). Власником і провайдером сервісу BankID є держава в особі НБУ.
Результатом перевірки є достатньо об'єктивна картина, і шахраям все складніше реалізовувати свої схеми.
Що робити, якщо ви є жертвою афериста?
Незважаючи на всі запобіжні заходи, виключити можливість шахрайства при видачі кредиту, на жаль, неможливо. Якщо ви стали жертвою афериста і на ваше ім'я оформлений "липовий" кредит, то необхідно зробити наступні кроки.
Звернутися в фінорганізацію із заявою про надання всіх документів на нібито оформлений кредит. У солідних компаніях в таких випадках не вимагають погашення заборгованості за позикою і служба безпеки проводить внутрішнє службове розслідування.
Отримавши відповіді від кредитора, написати заяву в правоохоронні органи про вчинення кримінального злочину (ст. 190 КК України) та домогтися, щоб вона була внесена до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Звернутися в бюро кредитних історій і, якщо незаконна позика там зареєстрована, то написати заяву про свою незгоду з інформацією, що внесена до кредитної історії.
Потрібно відзначити, що оскільки кредитні компанії зазнають збитків у разі шахрайства з позиками, то вони зацікавлені в розслідуванні подібних злочинів і активно співпрацюють з правоохоронними органами, якщо відкрито кримінальне провадження.
Якщо ж у вас виникли додаткові питання - Зверніться на гарячу лінію сервісу Money4You по телефону